יום חמישי, אוגוסט 11 2022
כתבות אחרונות
כלי אינסטלציה

פתיחת סתימה בדירה

מערכת האינסטלציה פועלת בכל בית ודירה באופן תמידי – וכבכל מערכת, גם במערכת זו תיתכנה תקלות שיגרמו להפסקת עבודתה. מהתקלות הנפוצות ביותר – סתימה בצנרת, כך שרגע לפני שתזמינו אינסטלטור, נסו תחילה לפתוח את הסתימה בעצמכם.
תוכלו להיעזר גם במידע שתקראו בהמשך מאמר זה המתאר דרכים קלות בשיטת עשה זאת בעצמך עבור פתיחת סתימה קלה.

פתיחת סתימה בדירה? שיטות ודרכים אפשריות

מים חמים: אם הסתימה קלה בלבד – ייתכן שאף מים רותחים בלבד יעזרו. הרתיחו מים בקומקום ופשוט שפכו אותם אל תוך פתח הניקוז.  אם הסתימה אכן קלה, חום המים יביא לשחרור הסתימה וכך המים יתנקזו להם במהירות מהאמבט או הכיור אל הצנרת.

שימוש בפומפה: מדובר בכלי מבוסס גומי הפועל באמצעות שאיבה. הכלי מתאים לפתיחת סתימות הנמצאות בסמוך אל נקודת הניקוז.
איך משתמשים בזה?
ממלאים את הכיור הסתום במים עד כרבע מגובהו. מצמידים את הפומפה לפתח הניקוז ומתחילים לפמפם. מצמידים ומרפים וחוזרים על הפעולה פעמים אחדות, עד להשתחררות האובייקט התקוע בצנרת.

קפיץ לפתיחת סתימות: אם האמצעים הקודמים לא עזרו לפתיחת הסתימה, תוכלו להשתמש בקפיץ אינסטלטורים שניתן לקנות בכל חנות אינסטלציה או חנות לחומרי בניין.
קפיץ אינסטלטורים נקרא בעברית גם ספירלה לפתיחת סתימות אסלה, או ספירלה ידנית. הכלי מתאים לפתיחה של סתימות קלות באמבטיה או בכיורים. הכניסו את הקפיץ דרך צינור הניקוז עמוק ככל שתוכלו; סובבו אותו שמאלה וימינה עד להתפרקות מקור הסתימה.
אינסטלטורים מקצועיים משתמשים במכונות אוטומטיות לפתיחת סתימות עם קפיץ שמוחדר ע"י המכונה אל מקור הסתימה.

משאבה ידנית לפתיחת סתימות: משאבה ידנית לפתיחת סתימות פועלת על אותו העיקרון של הפומפה רק שהיא מצליחה לבצע לחץ גבוה יותר לפתיחת הסתימה.

פתיחת סתימות – חומרים כימיים חזקים

סודה קאוסטית מסוגלת לפתוח סתימות רבות, אולם יש לקחת בחשבון גם חסרונות. סודה קאוסטית היא חומר בסיסי חזק שעשוי להזיק לצנרת – בעיקר אם היא עשוית פלסטיק.
רצוי שלא להשתמש בחומר זה בתדירות גבוהה. לעתים החומר מביא להתקשחות הסתימה ולהחמרת המצב.

אם החלטתם בכל זאת להשתמש בסודה קאוסטית, נקטו בפעולות הבאות: נקו את הכיור הסתום, פזרו סודה קאוסטית אל תוך פתח הניקוז, שפכו עליה מים רותחים. הקפידו ללבוש כפפות ולהימנע משאיפת אדי התרכובת (הנפלטים מיד עם שפיכת המים הרותחים על האבקה). נדגיש גם שחובה להרחיק קשישים וילדים קטנים מהאזור.

ישנם העושים שימוש בחומצת מלח לשחרור סתימות, אולם חומצה זו עשויה להמיס חלקים מהצנרת ולגרום לנזילות ועל כן מומלץ שלא להשתמש בה.

הראו לי עוד

מאמרים קשורים

בדקו גם

Close